Na podlagi 13. člena Zakona o društvih (Uradni list RS, št. 64/2011) in 20. člena
statuta ZKD je zbor članov ZKD dne 15. 3. 2016 sprejel spremembe in dopolnitve
statuta ZKD Krško, ki v prečiščenem besedilu glasi:
ZVEZE KULTURNIH DRUŠTEV KRŠKO
Zveza kulturnih društev Krško (v nadaljevanju: ZKD ali zveza) je samostojna, prostovoljna in
nepridobitna organizacija, ki združuje in povezuje registrirana kulturna in kulturno-umetniška društva ter društva, ki se ukvarjajo s katero koli obliko kulturne dejavnosti, s ciljem spodbujanja množične kulturne dejavnosti v društvih in uveljavljanja dosežkov te dejavnosti v občini in širše.
Ime zveze je: Zveza kulturnih društev Krško.
Za interno komuniciranje se uporablja kratica ZKD Krško
Sedež zveze je v Krškem.
ZKD povezuje društva na območju občine Krško.
ZKD je pravna oseba zasebnega prava.
Zastopa jo predsednik zveze, v njegovi odsotnosti pa podpredsednik.
ZKD ima svoj znak in pečat. Znak ZKD je stilizirana odprta knjiga z napisom ZVEZA KULTURNIH DRUŠTEV KRŠKO na desni strani. Prav takšen je tudi pečat.
ZKD usklajuje svoj program dela s cilji Zveze kulturnih društev Slovenije. Pri uresničevanju svojih nalog sodeluje tudi z drugimi organizacijami, zvezami in društvi s podobno dejavnostjo v RS in izven nje.
Delo zveze in njenih organov je javno.
Svoje člane obvešča:
Širšo javnost obvešča:
Za zagotovitev javnosti dela zveze je odgovoren predsednik zveze ali drug pooblaščen član zveze za stike z javnostjo, ki odgovarja za resničnost in pravilnost navedenih podatkov.
Osnovni namen ZKD je bogatitev kulturnega življenja s spodbujanjem kulturne ustvarjalnosti, povezovanjem kulturnih društev, skupin in posameznikov, ki delujejo ljubiteljsko na področju prostočasnih kulturnih dejavnosti, s kulturno vzgojo in izobraževanjem ter posredovanjem in varovanjem kulturnih vrednot.
Osnovni namen iz 6. člena ZKD uresničuje s/z:
Za doseganje svojega namena in ciljev sme zveza neposredno opravljati pridobitno dejavnost, vendar le kot dejavnost, ki mora biti povezana z dejavnostjo iz prvega odstavka tega člena in pod pogoji, ki jih za opravljanje te dejavnosti določa zakon.
Zveza lahko opravlja naslednje pridobitne dejavnosti:
J 58.110 Izdajanje knjig (izdajanje knjig, brošur, prospektov in drugih podobnih publikacij)
J 58.190 Drugo založništvo (izdajanje drugega tiskanega gradiva)
M 73.120 Posredovanje oglaševalskega prostora (oglaševanje sponzorjev zveze)
P 85.520 Izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje na področju kulture in umetnosti (organizacija tečajev, delavnic, seminarjev)
R 90.010 Umetniško uprizarjanje (priprava in izvedba predstav, koncertov ter drugih odrskih prireditev)
R 93.299 Druge razvrščene dejavnosti za prosti čas (organiziranje predstav in prireditev razvedrilne narave)
J 59.200 Snemanje in izdajanje zvočnih zapisov in muzikalij
N 82.300 Organiziranje razstav, sejmov, srečanj
Članstvo v ZKD je prostovoljno.
Član je lahko registrirano društvo iz 1. člena tega statuta, katerega organ sprejme sklep o vključitvi v ZKD, sprejme statut ZKD in se zaveže, da se bo ravnalo po njem in plačevalo članarino. O sprejemu člana v ZKD odloča izvršni odbor ZKD (v nadaljevanju: IO), ki mora o vlogi za sprejem odločiti v roku enega meseca od prejema vloge za vključitev.
V primeru zavrnitve vključitve novega člana v ZKD, se prizadeti bodoči član lahko pritoži na Izvršni odbor ZKD v roku 15 dni od prejema sklepa o zavrnitvi članstva. Izvršni odbor ZKD odloči o pritožbi v roku 3 mesecev od prejema pritožbe. Odločitev izvršnega odbora ZKD je dokončna.
ZKD ima lahko tudi častne člane.
Častni član zveze postane z odločitvijo zbora članov zveze, na predlog člana ali organa ZKD, posameznik ali pravna oseba, ki ima velike zasluge za razvoj in delovanje ZKD. Častni član, ki ni redni član zveze, nima pravice glasovanja in izvolitve v organe zveze, lahko pa sodeluje na zboru članov zveze. Pravice častnih članov ZKD so, da dajejo predloge ter sugestije organom ZKD v zvezi z njihovim delom in izpopolnjevanjem nalog zveze.
Pravice rednih članov ZKD so:
Dolžnosti članov ZKD so:
Članstvo v ZKD preneha:
Član izstopi iz ZKD prostovoljno, kadar poda predsedstvu ZKD pisno izjavo o izstopu. Član se lahko izključi iz ZKD, če grobo krši pravice in dolžnosti naštete v 10. in 11. členu tega statuta, če zavestno ravna v nasprotju s cilji ZKD.
O izključitvi člana iz ZKD odloča disciplinska komisija s sklepom. Disciplinska komisija mora začeti postopek v zvezi z izključitvijo člana iz ZKD v roku 1 meseca od prejema zahteve.
Na sklep disciplinske komisije se član lahko pritoži na izvršni odbor ZKD kot drugostopenjski organ v roku 15 dni od prejema sklepa. Odločba IO ZKD, ki mora o pritožbi odločiti v roku 3 mesecev od prejema pritožbe, je dokončna.
IV. NAČIN UPRAVLJANJA ZKD
Temeljna oblika organiziranosti ZKD je društvo, vpisano v register društev pristojnega upravnega organa, ki oblikuje in uresničuje kulturno politiko v ZKD preko svojih predstavnikov.
Pravila oz. statuti društev, ki so članice ZKD, ne smejo biti v nasprotju s statutom ZKD.
Pravice in dolžnosti predstavnikov društev v organih ZKD so:
ZKD lahko samostojno ali z drugimi ustanovi zavode ali podjetja, kot specifične organizacijske oblike izvajanja nekaterih programov. Iz imena in celostne podobe zavoda ali podjetja mora biti razvidno, da pripadajo ZKD.
Organi ZKD so:
Zveza lahko kot stalne oblike delovanja ustanovi odbore, komisije, zveze, klube, preko katerih lahko člani ZKD uresničujejo skupne interese in usklajujejo delovanje na posameznih specifičnih področjih.
ZBOR ČLANOV ZKD
Zbor članov ZKD je najvišji organ zveze in voli ter razrešuje vse druge organe razen strokovnih odborov ZKD, ki jih voli in razrešuje IO ZKD.
Sestavljajo ga:
Na zbor članov ZKD so lahko vabljeni tudi predstavniki občine, kulturnih ustanov in področnih združenj, ki pa nimajo glasovalne pravice.
Zbor članov ZKD je lahko reden ali izreden. Redni zbor članov sklicuje IO enkrat letno. Izredni zbor članov se skliče po potrebi. Skliče ga lahko IO na osnovi svojega sklepa, na zahtevo nadzornega odbora ali na zahtevo petine članov ZKD. Izredni zbor članov sklepa samo o stvareh, za katere je sklican.
IO je dolžan sklicati izredni zbor članov najkasneje v roku 30 dni od prejema zahteve za sklic. V nasprotnem primeru lahko skliče izredni zbor članov predlagatelj, ki mora predložiti tudi dnevni red z ustreznimi gradivi.
O sklicu zbora članov ZKD in z dnevnim redom morajo biti člani ZKD seznanjeni deset dni pred zborom.
Zbor članov se lahko izvede s srečanjem članov/ic v živo ali korespondenčno z uporabo internetnih komunikacijskih tehnologij. Korespondenčna seja se izvede ob smiselni uporabi pravil tega Statuta, ki veljajo za sejo skupščine s srečanjem v živo.
Zbor članov ZKD je sklepčen, če je ob predvidenem začetku navzočih več kot polovica članov zbora članov ZKD. Če ob predvidenem začetku zbor članov ZKD ni sklepčen, se zasedanje odloži za 30 minut, nakar zbor veljavno sklepa, če je prisotnih vsaj 1/3 članov Zbora članov ZKD.
Sklepi zbora članov ZKD so veljavni, če so sprejeti z večino glasov prisotnih članov Zbora članov ZKD.
Če se odloča o spremembi statuta ali o prenehanju delovanja ZKD, je potrebno, da za to glasujeta najmanj dve tretjini navzočih članov ter da je na zboru članov prisotnih polovica članov ZKD.
Glasovanje je praviloma javno, lahko pa se člani na samem zasedanju odločijo za tajni način glasovanja.
Kadar zbor članov ZKD ni sklepčen, lahko predstavniki društev o gradivu razpravljajo, ne morejo pa sklepati.
Zboru članov ZKD smejo prisostvovati vsi, ki so ali želijo biti neposredno povezani z delovanjem zveze, vendar imajo le pravico posvetovalnega glasu, ne morejo pa odločati.
Zbor članov začne predsednik ZKD ali najstarejši predstavnik zbora članov in ga vodi, dokler se ne izvoli delovno predsedstvo. Poleg tega se izvoli še zapisnikarja in dva overovatelja zapisnika, po potrebi pa tudi volilno, kandidacijsko in verifikacijsko komisijo.
O poteku zbora članov zveze se vodi zapisnik, ki ga podpišejo delovni predsednik, zapisnikar in oba overovatelja zapisnika.
Zbor članov ZKD opravlja naslednje naloge:
IZVRŠNI ODBOR
Izvršni odbor je izvršilni organ ZKD in opravlja organizacijske, upravne, administrativne in strokovno tehnične zadeve ter vodi delo ZKD med dvema zboroma članov ZKD po programu in sklepih, sprejetih na zboru članov. IO je za svoje delo odgovoren zboru članov ZKD.
V nujnih primerih se lahko skliče korespondenčna seja Izvršnega odbora ali pridobi telefonsko soglasje članov/ic za posamezni sklep. Za sprejem sklepov korespondenčne seje in telefonskega soglasja veljajo ista pravila kot za redno sejo.
IO sestavljajo:
predsednik ZKD, podpredsednik, tajnik, blagajnik in po en predstavnik vsakega društva, ki je član ZKD ter vodje ustanovljenih odborov in komisij zveze. Sestaja se vsaj 3 x letno in po potrebi.
Člane IO (predsednika, podpredsednika, tajnika, blagajnika) voli in razrešuje zbor članov ZKD za dobo štirih let z možnostjo ponovitve. Ostale člane IO zbor članov samo potrjuje. Seje IO sklicuje in vodi predsednik ZKD, v njegovi odsotnosti pa podpredsednik ZKD. IO je sklepčen, če je na seji navzočih več kot polovica članov. Sklepi so sprejeti, če zanj glasuje večina navzočih članov.
Če je število glasov izenačeno, je sprejet sklep, za katerega je glasoval predsednik zveze.
Če je voljeni član IO hkrati tudi vodja odbora ali komisije, ima pri glasovanju v IO en glas.
Za posledice sklepov, ki so bili izglasovani na IO so pravno in materialno odgovorni vsi člani IO, ki so takrat za morebitno sporne sklepe glasovali. Način glasovanja o spornih sklepih mora biti poimensko razviden iz zapisnika.
IO opravlja zlasti naslednje naloge:
v ZKD, razpravlja o njihovih predlogih in se o njih izreka,
PREDSEDNIK ZKD
Predsednik ZKD je zakoniti zastopnik zveze. V primeru daljše odsotnosti predsednika zaradi zdravstvenih ali službenih razlogov njegovo delo po sklepu IO prevzame podpredsednik ZKD z vsemi obveznostmi in odgovornostmi predsednika zveze. Predsednik ZKD predstavlja in zastopa zvezo proti tretjim osebam, pred državnimi in drugimi organi ter organizacijami v državi in tujini. Predsednik ZKD je hkrati tudi predsednik IO ZKD, voli in razrešuje ga zbor članov ZKD za dobo štirih let, z možnostjo ponovne izvolitve. Predsednik je odgovoren za delovanje zveze v skladu s temi pravili in pravnim redom v RS. Za svoje delo je odgovoren IO in zboru članov ZKD. Predsednik ZKD sklicuje zbor članov ZKD, sklicuje in vodi seje IO, koordinira delo IO, komisij, odborov ter drugih organov zveze, podpisuje akte in sklepe zbora članov in IO, je odgovoren za uresničevanje sprejetega programa ZKD, opravlja druge naloge, ki mu jih poverita zbor članov zveze in IO, zastopa in predstavlja ZKD, predlaga o podelitvi priznanj, pohval in nagrad članom ter spremlja uresničevanje sklepov zbora članov in IO ZKD.
Predsednik odloča o porabi sredstev v enkratnem znesku blagajniškega maksimuma brez sklepa IO. O porabi mora IO obvestiti takoj na naslednji seji. Sredstva morajo biti porabljena v skladu z letnim načrtom dela zveze.
PODPREDSEDNIK ZKD
Podpredsednika ZKD voli in razrešuje zbor članov ZKD na predlog članov ZKD za obdobje štirih let. Po tem obdobju je lahko ponovno izvoljen. Za svoje delo je odgovoren zboru članov ZKD in IO ZKD. V primeru odsotnosti predsednika ZKD opravlja vse njegove naloge z vsemi odgovornostmi.
TAJNIK ZKD
Za opravljanje strokovno tehničnih in administrativnih del ter za koordinacijo med organi ZKD skrbi tajnik ZKD, ki ga izvoli zbor članov zveze za dobo štirih let. Za svoje delo je odgovoren IO in zboru članov ZKD.
Tajnik pomaga predsedniku pri opravljanju njegovih nalog, vodi administracijo zveze, skrbi za zapisnike in njihovo hrambo, vodi evidenco članstva.
BLAGAJNIK ZKD
Blagajnika zveze imenuje zbor članov za dobo štirih let. Po preteku mandata je lahko ponovno izvoljen. Za svoje delo je odgovoren zboru članov ter IO ZKD, katerim tudi poroča o finančno - materialnem stanju ZKD.
Delo blagajnika je javno. Vsak član organov ZKD lahko zahteva vpogled v finančno materialno poslovanje zveze.
Blagajnik spremlja finančno - materialno poslovanje zveze v skladu z veljavno zakonodajo s tega področja, je odgovoren za pravočasno pripravo in uresničitev finančnega načrta zveze ter opravlja druge naloge, ki mu jih naloži zbor članov in IO ZKD.
Računovodske posle za ZKD vodi izbran usposobljen računovodski servis.
Po potrebi se lahko funkcije (razen funkcije predsednika) združujejo.
NADZORNI ODBOR
Nadzorni odbor spremlja izvajanje programa, delo organov ZKD ter opravlja nadzor nad zakonitostjo finančno materialnega poslovanja ZKD.
Nadzorni odbor enkrat letno poroča zboru članov ZKD, kateremu je tudi odgovoren za svoje delo.
Sestavljen je iz treh članov, ki jih voli zbor članov ZKD za dobo štirih let. Člani nadzornega odbora izmed sebe izvolijo predsednika. Člani nadzornega odbora ne morejo biti obenem člani IO. Lahko sodelujejo na sejah IO, ne morejo pa odločati.
Nadzorni odbor sprejema veljavne sklepe, če so prisotni vsi trije člani in če zanje glasujeta dva člana.
Naloge nadzornega odbora so:
ter ta statut,
DISCIPLINSKA KOMISIJA
Disciplinsko komisijo sestavljajo trije člani in dva namestnika, ki jih voli in razrešuje zbor članov ZKD za dobo štirih let.
Predsednika disciplinske komisije izvolijo člani izmed sebe. Sestaja se po potrebi na zahtevo upravičenih organov ZKD.
Disciplinska komisija odloča o disciplinskih kršitvah kot organ I. stopnje, postopek vodi v skladu s pravilnikom o disciplinskem postopku.
Disciplinska komisija je za svoje delo odgovorna zboru članov ZKD in IO ZKD.
Veljavne sklepe sprejema, če so prisotni vsi trije člani in če zanj glasujeta dva člana komisije.
Kršitve, ki jih obravnava disciplinska komisija so naslednje:
ZKD,
Disciplinska komisija lahko izreče članom ZKD naslednje ukrepe:
Disciplinska komisija mora začeti postopek v roku 1 meseca od prejema zahteve za postopek.
Zoper sklep, ki ga izreče disciplinska komisija ima prizadeti pravico pritožbe na IO ZKD zveze, kot drugostopenjski organ, v roku 15 dni od dneva vročitve sklepa disciplinske komisije.
O pritožbah proti ukrepom in odločbam disciplinske komisije odloča IO ZKD, ki mora o zadevi odločiti v roku 3 mesecev od prejema pritožbe.
Odločitve IO ZKD o pritožbah proti ukrepom in odločitvam disciplinske komisije so dokončne in se v pisni obliki izročajo članom, ki so pritožbo podali.
STALNE OBLIKE DELOVANJA ZKD
IO ZKD lahko ustanovi stalne oblike delovanja (odbore, komisije, zveze, klube), preko katerih lahko člani ZKD uresničujejo skupne interese in usklajujejo delovanje na posameznih specifičnih področjih. IO ZKD določi delovno področje, število in sestavo posameznih odborov. Stalne oblike delovanja niso pravne osebe, delujejo v skladu s statutom ZKD. Odbori se sestajajo po potrebi.
Sejo odbora sklicuje predsednik odbora na lastno pobudo ali na pobudo IO ali zbora članov ZKD.
Seja odbora je sklepčna, če je navzočih več kot polovica članov odbora, sklepe sprejema z večino glasov navzočih članov.
Odbori opravljajo na področju, za katerega so imenovani, naslednje naloge:
V. FINANČNO MATERIALNO POSLOVANJE
Dohodki ZKD so:
ZKD razpolaga s finančnimi sredstvi v skladu s programom in v mejah odobrenega letnega finančnega načrta, ki ga sprejme zbor članov ZKD. Na rednem letnem zboru članov ZKD, člani vsako leto obravnavajo in sprejmejo letno poročilo, ki mora biti sprejeto do 30. marca tekočega leta. ZKD ima lahko tudi sponzorje in donatorje. To so lahko fizične ali pravne osebe, ki ZKD materialno ali kako drugače pomagajo. Sponzorji lahko sodelujejo in razpravljajo na sejah zbora članov zveze, nimajo pa pravice odločati. Če ZKD pri opravljanju svoje osnovne in pridobitne dejavnosti ustvari presežek prihodkov nad odhodki, ga mora porabiti za opravljanje osnovne dejavnosti, za katero je bila ustanovljena.
ZKD je lahko tudi lastnica nepremičnin ter drugih materialnih dobrin, o katerih IO ZKD
vodi posebno evidenco in dokumentacijo.
S premoženjem zveze upravlja IO.
Premičnine se lahko nakupijo ali odtujijo tretjim osebam le na podlagi sklepa seje IO.
O nakupu ali odtujitvi nepremičnin društva odloča zbor članov ZKD.
Finančno materialno poslovanje mora biti v skladu z načeli, ki veljajo za društva ter z
veljavnimi zakonskimi predpisi.
Vsak član organov ZKD lahko zahteva vpogled v finančno materialno poslovanje ZKD.
Finančno poslovanje ZKD poteka preko transakcijskega računa pri banki.
Poslovanje mora zveza voditi v skladu z računovodskimi standardi za društva.
ZKD zagotavlja podatke o svojem finančnem in materialnem poslovanju na način dvostavnega knjigovodstva, prirejenega za svoje potrebe.
Odredbodajalec za upravljanje s sredstvi ZKD je predsednik ZKD, v njegovi odsotnosti pa podpredsednik.
Finančne in materialne listine podpisuje predsednik, v njegovi odsotnosti pa podpredsednik ZKD ali blagajnik po ustnem ali pisnem pooblastilu predsednika ZKD.
VI. PRIZNANJA IN NAGRADE
ZKD podeljuje priznanja in nagrade. Vrsto priznanj in nagrad, način podeljevanja in kriterije določa poseben pravilnik o podeljevanju priznanj in nagrad.
VII. KONČNE DOLOČBE
ZKD preneha delovati:
Premoženje ZKD se v primeru prenehanja razdeli v sorazmernih deležih na člane ZKD glede na število predstavnikov v Zboru članov, razen če zbor članov ZKD ne odloči drugače.
Neporabljena proračunska sredstva se vrnejo v proračun.
Za nemoteno in usklajeno delo sprejme zbor članov ZKD naslednje interne akte:
• pravilnik o podeljevanju priznanj ZKD Krško.
Vsi akti morajo biti sprejeti oz. usklajeni z novim statutom v roku 12 mesecev od sprejema tega statuta.
Spremembe in dopolnitve statuta pričnejo veljati z dnem sprejema na zboru članov ZKD, uporabljati pa se začnejo z dnem potrditve statuta pri pristojnem organu.
IO je zadolžen, da spremembe in dopolnitve statuta dostavi upravni enoti, ki spremembe overi in jih vpiše v register društev.
Krško, 15. 3. 2016
Uroš Brezovšek
Predsednik Zveze kulturnih društev Krško